wtorek, 4 listopada 2014

Andrzejki tuż tuż....

Witajcie!
Dziś przychodzimy do Was z kolejnym postem, a w nim - Andrzejki...
Z racji tego, że zbliżają się wielkimi krokami, chcielibyśmy przedstawić Wam kilka ciekawostek na temat tego święta.

W Polsce Andrzejki obchodzi się 29 listopada w tzw. Wigilię św. Andrzeja. Ale kim w ogóle jest św. Andrzej? Jest on patronem Szkocji, męczennikiem, obdarzony wielką czcią...
Zwyczaj obchodzenia Andrzejek wywodzi się ze Szkocji i rozpowszechnił się w całej Europie. W większości państw jest związany z tradycyjnymi przesądami oraz wróżbami o tematyce matrymonialnej.



Kiedyś wróżby andrzejkowe były przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Ich męskim odpowiednikiem były tzw. Katarzynki. Obecnie istnieje wiele wróżb, tak naprawdę w każdym regionie Polski praktykuje się co innego. Jednak wszystkie dotyczą przepowiadania przyszłości, głównie związanych z miłością. 

Najpopularniejszą w Polsce wróżbą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Tutaj mamy duże pole do popisu jeżeli chodzi o naszą wyobraźnię.
Wróżenie przy pomocy butów jest równie popularne. Buty uczestników zabawy ustawia się w rzędzie, jeden za drugim. Właściciel czy właścicielka, których but pierwszy przekroczy próg w najbliższym czasie ożeni się czy wyjdzie za mąż. 

Zwyczaje andrzejkowe mają także wymiar komercyjny, wyznaczając datę graniczną dla okresu przedświątecznego. Istnieje przesąd, ze sklepy, które są ozdabiane w bożonarodzeniowe przebrania, przed 30 listopada nie będą miały w przyszłym roku powodzenia na rynku, a nawet splajtują....

A na koniec przepis na CIASTECZKA Z WRÓŻBĄ! 

  • 20 dag mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 3 łyżki cukru
  • olej
Wszystkie składniki mieszamy i zagniatamy. Gotowe ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 3 mm i przy pomocy szklanki wycinamy kółka. Wcześniej przygotowane małe karteczki z wróżbą układamy na środku placka, zlepiamy jego brzegi jak pierogi i zaginamy rogi. Pieczemy w 180 stopniach, około 10 minut. 

I gotowe! Dobrej i smacznej zabawy!